RCA080510R0FKEAHP Vishay Dale RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 0805 10 Ohm ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Part Nnumber
RCA080510R0FKEAHP
Description
RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 0805 10 Ohm ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Producer
Vishay Dale
Basic price
Categories Resistors Chip Resistor - Surface Mount Manufacturer Vishay Dale Series RCA-HP Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Resistance (Ohms) 10 Tolerance ±1% Power (Watts) 0.5W, 1/2W Composition Thick Film Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Temperature Coefficient ±100ppm/°C Operating Temperature -55°C ~ 155°C Package / Case 0805 (2012 Metric) Supplier Device Package 0805 Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) Number of Terminations 2 Failure Rate -
Following Parts
Random Products
(keyword RCA080510R0FKEAHP Vishay Dale RES SMD 10 OHM 1% 1/2W 0805 10 Ohm ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film)