RCA120610K0FKEAHP Vishay Dale RES SMD 10K OHM 1% 3/4W 1206 10k Ohm ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3016 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Part Nnumber
RCA120610K0FKEAHP
Description
RES SMD 10K OHM 1% 3/4W 1206 10k Ohm ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3016 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Producer
Vishay Dale
Basic price
Categories Resistors Chip Resistor - Surface Mount Manufacturer Vishay Dale Series RCA-HP Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Resistance (Ohms) 10k Tolerance ±1% Power (Watts) 0.75W, 3/4W Composition Thick Film Features Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Temperature Coefficient ±100ppm/°C Operating Temperature -55°C ~ 155°C Package / Case 1206 (3016 Metric) Supplier Device Package 1206 Size / Dimension 0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm) Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) Number of Terminations 2 Failure Rate -
Following Parts
Random Products
(keyword RCA120610K0FKEAHP Vishay Dale RES SMD 10K OHM 1% 3/4W 1206 10k Ohm ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3016 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film)